ZİRAİ DON FINDIĞI ETKİLEDİ Mİ?

0
3
findigin-basina-gelmeyen-kalmadi21afa02eaa33fba4d2f7

ZİRAİ DON FINDIĞI ETKİLEDİ Mİ?

Son zamanlarda fındıkta yaşanan don olaylarının tespiti için araştırmalara başlandı.

Nisan ayında yağan kar yüksek kesimlere zarar verdi ancak sahil kesimlerde fındığın durumu bilinmiyor.

Türkiye Ziraat Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan 24 Nisanda yaşanan zirai donun boyutu ve verdiği zararın araştırıldığını söyledi.

Arslan Soydan nisan ayında yaşanan yoğun karın yüksek kesimlerde fındığı olumsuz etkilediğini söyledi.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü 800 ile 1000 rakımı arasında zirai donun etkili olduğunu tespit ettiğini söyleyen Arslan Soydan tespit çalışmaları için başlandığını sözlerine ekledi.

Arslan Soyda, Ziraat Odaları ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüklerinden oluşan heyetin dondan zarar gören bölgeleri araştırmaya başladığını söyledi.

Özellikle Gölköy, Akkuş, Aybastı, Çaybaşı, Korgan, Gürgentepe ve Kabadüz ilçelerinde fındık bahçeleri gezildiğini söyleyen Soydan, hasar tespit raporlarına başlandığını söyledi.

Arslan Soydan yapılan hasar tespitinin ilerleyen zamanlarda kamuoyuna sunulacağını söyledi.

Arslan Soydan “fındık bahçelerinin dondan etkilenmemesi tek temennimizdir. Tahminimiz fındık bahçelerinin sırt ve don yatağı olan bölgeler,dere yatağı olan yerler, kuzeye bakan bahçelerde ve rüzgar alan yerlerde don olayı olduğu. 24 nisanda yaşanan hava koşulları fındığa verdiği boyut detaylı olarak tespit edilecektir” dedi.

Tarım Sigortaları Havuzuna bahçelerini sigortalattıran üreticilere de seslenen Arslan Soydan “bahçesini don vuran üreticilerimiz TARSİM yetkililerine başvurup eksper talebinde bulunabilir ve hasarlarını aza indirebilir.”dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here