Ünye Açısından Fındık

0
5
ÜNYE

Ünye Açısından Fındık

Ünye Fındık Fiyatı :

Ordu’nun ilçelerinden biri olan Karadeniz’in incisi Ünye’de fındık üretimi ilk sıradaki geçim kaynağı olup Ünyeliler için fındık fiyatı önemli bir ekonomik datadır. 1990 yılında kurulan Ünye Ticaret Borsası Ünye’de  fındık yetiştiriciliğinde rekolte artışı için çalışmalar yapmakta olup Ünye Halkına çeşitli eğitim olanakları sunmaktadır. Bunun yanında Mayıs 2017’de Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Fındık Sempozyumu düzenlenmiş, fındığın ekonomik ve sosyal boyutları ele alınmıştır.

 

Ünye Fındık Sempozyumundan Satır Başları :

ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç :

Fındık dediğimizde aslında hayat duruyor. Çünkü, Karadeniz’de 400-500 bin aileyi ilgilendiren bir konu. Bugün gündemde olan konulardan bir tanesi ve en önemlisi fındık ve iktisadi boyutuyla değerlendirilecek. İktisadi boyutuyla değerlendirildiğinde rakamları ortaya koymamız lazım. Türkiye ekonomisi içerisinde tarım ürünlerinin toplam ihracattaki payı 18-20 milyarlar seviyesinde sadece bir örnek. Bizim Ordu ve Giresun coğrafyası kadar olmayan çok bariz olduğu için bunu söylüyorum Hollanda’nın sadece tarımsal ihracatı 100 milyar dolar. Bu nedenle biz rakamlar üzerinde duralım. Bunlara nasıl ulaşabiliriz ? Bu sanayi toplumlarını nasıl yakalarız ? Bu teknolojik imkanları nasıl oluştururuz ? Bunlara kafa yoralım. Eğer bunlara kafa yormazsak bu tür sempozyumlar toplantılar paneller hep olur. 10 yıla yakındır buradayım dönüyoruz, dolaşıyoruz değişen bir şey yok şeklinde konuşmuştur.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney :

Konuşmasında fındığın bölge için büyük bir önem taşıdığına vurgu yaparak, “Fındık iktisadi bir ürün olarak aynı zamanda hayatımızı bir çok yönüyle etkileyen insanların doğumundan, evliliğinden iş kurmasından yeni ev kurmasına kadar hayata dair yön veren böyle önemli bir üretim sahasının iktisadi ve sosyal boyutlarıyla bütün olarak ele alınması ve bilimsel verilerle bunun desteklenmesi gerekiyor. Fındık ticari ve üretim aracıdır. Fındıkta asıl sorun fiyat mı? Verim mi? yoksa bölünen tarlalar mı? İşte bütün bu soruların yanıtını düzenlenen sempozyumda bulacağız” şeklinde konuşmuştur.

Ünye Belediye Başkan Vekili Erhan Eren ise :

ODÜ’nün  bu ve benzeri faaliyetlerini bundan sonraki dönemde de gerçekleştirmesini çok çok önemsediklerini, Ünye ilçemizde Orman Genel Müdürlüğü ile Türk Hava Kurumunun ortak kullandığı havaalanı arazisinin Ordu Üniversitesine tahsis edildi müjdesini vererek bu sempozyumların devamının önemine dikkat çekmiştir.

Ünye Fındık Borsası Fiyatları :

Her 24 saatte bir güncellenen Ünye fındık fiyatlarını takip ederek serbest piyasa fındık fiyatına göre fındık alışverişinde bulunabilirsiniz. Ünye Fındık Borsası fiyatları arz ve talep tarafları için oldukça önemli bir veridir.

01.06.2017 Tarih Ünye Fındık Fiyatı Tablosudur.

İLÇEÜRÜNEN DÜŞÜKDEĞİŞİMEN YÜKSEKDEĞİŞİM
ÜNYEFINDIK8,75TL0.00%9,25TL0.00%

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here