Talep Az Fiyat Düşük – Fındığınızı Bekletmeyin!

0
6
talep-az-fiyat-dusuk fındık haberleri

Fındık üretiminde önemli illerden birisi olan Trabzon’da fındık tüccarları bu sene fındık ihracatında ciddi bir düşüş yaşandı. Fındık ihracatında yaşanan bu düşüş fındığa talebin azalması anlamına geliyor. Hal böyle olunca tüccarlar bu sene fındık fiyatlarının istenilen seviyeye yükselmesinin biraz zor olduğunu düşünüyor. Arz talep dengesi fındık fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Tüccarlar fındık üreticilerine ellerindeki geçen seneden kalan fındıkları bekletmemeleri yönünde tavsiyelerde bulunuyorlar.

Fındık fiyatları her ilin serbest piyasasında arz talep dengesine göre belirleniyor. Her gün arz ve talebe göre güncellenen fındık fiyatları üzerinden fındık üreticileri ürünlerini satıyor. Fiyatlardan memnun olmayan üreticiler ise ürünlerini bekletiyor. Fındık fiyatları artsın diye bekliyor. Trabzon’da fındık ile ilgili son gelişmeleri fındık tüccarları değerlendirdi.

Trabzon Fındık fiyatları ekim ayı itibariyle 11.25 TL fiyat bandından alıcısını bekliyor. Eski fındık ise onu biraz geriden takip ederek 10,75 ile alıcıya sunuldu. Tüccarlar, fındığın satışının bir sonraki seneye bırakılmasını riskli buluyor. Bunun nedeni olarak da yeni ürünün talebinin çok olması durumunda fındığın elde kalma olasılığı var.

Tüccarlar: Talep Az Fiyat Düşük-Fındığınızı Satın!

Fındık üreticileri, fındık fiyatları artacak mı? Fiyatlar yükselecek mi gibi soruların cevabını beklerken; tüccarlardan ilginç bir açıklama geldi.

Bu yıl fındık rekoltesi düşük gerçekleşti. Bu sebeple de elde yeni ürün az olduğu için tüccarlar bu ürünleri bir an önce almak istiyor. Bu sene eski fındığın satılmasının sebebi yeni ürünün az olması. Satışların beklenenin üzerinde olduğunu söyleyen tüccarlar, üreticinin geçen sene kaçırdığı fiyat fırsatlarını bu sene yakalaması üzerine, fındığı satmaya yöneldiğini belirtti. Üreticinin fındığın fiyatını yine de düşük bulduğunu açıklayan tüccarlar, ihracatta yaşanan sıkıntılar ve ürün satışlarının azlığı nedeniyle fiyat artışının zor olduğunu belirttiler.

Görünen o ki fındık üreticileri piyasayı en iyi şekilde takip etmek zorunda. Aksi halde fındığı elde tutmak ya da en yüksek fiyattan fındığı satabilmek biraz zor gibi görünüyor. Tavsiyemiz her söylenilene kesin olarak itibar edilmemesi ve bu konuda detaylı bir piyasa araştırması yapılması gerekmektedir. Fındık borsasında tüccarların her zaman fiyatları istedikleri düzeyde tutmaya gayret ettikleri de unutulmamalıdır. Yıllara göre fındık fiyatlarını detaylı bir şekilde analiz ederek; rekolte ve arz talep dengesi ile birlikte değerlendirildiği vakit fındık fiyatlarının seyri noktasında bir fikir elde edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here