Sokak Müzisyenliğinden Anaokuluna

0
2
Sokak Müzisyenliğinden Anaokuluna

Ailesinin maddi imkansızlıkları nedeniyle sokak müzisyenliği yaparak aile ekonomisine katkı sağlayan  Oktay Aydın artık okullu oldu. Henüz 6 yaşındaki  Oktay Aydın’ın maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gidemediği halde sokakta kemençe çalarak ailesine ekonomik katkı sağladığını duyuran  İhlas Haber Ajansı’nın haberine  Giresun İl  Milli Eğitim Müdürlüğü duyarsız kalmadı.

Giresun İl Milli Eğitim müdürlüğü yaptığı çalışma sonucu  Oktay Aydın’ı Yeşilgiresun İlkokulu’ndaki anasınıfına kaydını gerçekleştirdi. Sokak müzisyenliğinden artık okullu olan  Oktay Aydın’ı ise okulunun ilk gününde  Giresun İl Milli Eğitim Müdür Necati Akkurt, okul idarecileri ve ailesi yalnız bırakmadı. Okul tarafından kendisine verilen okul çantasını ve boyama malzemelerini biran olsun sırtından indirmeyen  Oktay Aydın’ın okulun ilk gün heyecanını yaşadığı görüldü.

Artık okula gidebildiği için çok mutlu olduğunu söyleyen  Aydın “Sokaklarda kemençe çalmak yerine okula gideceğim. Okuldan bana verilen bir çok boyama kalemi, defter ve kitaplar var onlarla resim yapacağım. Yeni arkadaşlar edindim ve çok mutluyum” dedi.

Anne Sema  Aydın ise artık çocuğunu kemençe çalmak için sokağa değil okula götürüp getireceğini ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Henüz 6 yaşındaki  Oktay Aydın’ın okula gitmek yerine sokak müzisyenliği yaptığı yönündeki haberi okur okumaz harekete geçtiklerini anlatan İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt “Normal şartlarda nüfus kayıt sistemine göre okul yaşı gelen herkes e-devlet sistemi üzerinden takip edilerek okula kaydı yapılır. Böyle bir haberi okuduğumuzda neden okula gidemediğini araştırdık ve  Oktay Aydın’ın nüfusta yaşının küçük olduğu görüldü. Ancak yaptığımız çalışma sonucu  Oktay Aydın’ı misafir öğrenci olarak evine en yakın anaokuluna kaydını yaptık. Anaokullarında komisyon kararıyla bir miktar ücret talep ediliyor olsa da bu ücret zaten maddi imkanı olmayanlardan alınmıyordu.  Oktay Aydın’ın ailesinden de alınmayacaktır. Ayrıca her türlü okul masrafları da karşılanacaktır” dedi. – GİRESUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here