Rokelte Düşükse Fiyatlar Neden Yükselmiyor?

0
4
fındık fiyatlarında yaşanan düşüş

Her sene fındık fiyatların, üreticinin beklentisinin karşılandığını söylemek neredeyse imkansız olan bir durum. Fındık fiyatlarını belirleyen birçok etmen nedense hiçbir zaman üreticinin lehine gerçekleşmiyor. Buna geçen seneye oranla seviyesi oldukça düşük olan rekolte de dahil.

Ne Hikmetse Fiyatlar Düşüyor!

Öte yandan, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Sn Uğur Cörüt: Fındık Borsalarında geçen hafta yaşanan 35 kuruşluk düşüş ile alakalı yaptığı açıklamada: fındık üreticisini tedirgin etmeye çalışıyorlar diyerek fındık fiyatları üzerinden oyun oynandığını belirterek, fiyat spekülasyonlarına dikkat çekti.

“Ne hikmetse fiyat hala düşüyor”

Başkan Cörüt, “Fındık fiyatı bu aylarda yükselmesi gerekirken ne hikmetse nasıl oluyorsa birileri sanki bizimle dalga geçer gibi fiyatlarla oynuyor. Özellikle borsanın iki günlük tatile gireceği dönemde de düşüş yaşanmasında da ayrı bir oyun var” dedi.

Fındık Fiyatları Biraz Olsun Kıpırdandı!

Hepimizin bildiği gibi fındık fiyatları geçen hafta 12 TL’nin de altına inerek fındık üreticilerini oldukça zor duruma sokmuştu. Son bir kaç gündür fındık fiyatlarında yukarı doğru bir ivme gözlense de bu oran istenilen seviyede değil.

Fındık borsalarında fiyatların günlük belirlendiğini biliyoruz. 2016 yılı için üreticinin beklediği/umduğu fındık fiyatı en az 20 tl civarında idi. Görünen o ki maalesef bu sene de fındık fiyatları üreticinin beklentilerini karşılayacak gibi görünmüyor.

İl bazında fiyatlar bu sene ortalama 13-15 TL civarında seyrediyor. Günlük fındık fiyatlarını il il detaylı öğrenmek için ilgili yazımızı kontrol edebilirsiniz. Her ilin ticaret borsası tarafından belirlenen fındık fiyatları ümit ederiz ki, bir gün üreticinin yüzünü güldürür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here