Rekolte Revize Edildi – Fındık Fiyatları Artacak

0
3
findik-fiyatlari-artacak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 420 bin ton olarak revize edilen fındık rekoltesinin fındık fiyatlarında beklenen artışa yansımamasını eleştirdi. Soydan, “Fındık Üreticinin hak etmediği bir fiyatla karşı karşıyayız.” dedi. Fındık Rekoltesi 2016 sezonu başında belirtilen tahminlerin aşağısında. Tarım Bakanlığının yaptığı ikinci değerlendirmeye göre ise 420 bin ton düzeyinde gerçekleştiği görülüyor. Bu nedenle fındık fiyatlarının hala neden artmadığı merak konusu. Arslan Soydan, bu durum fındık fiyatların ilerleyen  günlerde yükseleceğine işaret ediyor.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2016 yılı için 468 bin ton olarak öngördüğü fındık rekoltesinin, Tarım Bakanlığı’ndan yapılan ikinci tahminde fındık üretiminin 420 bin ton seviyesinde gerçekleştiğinin belirlendiğini belirtti. Rekoltenin düşük olmasının fiyatlara yansımamasına tepki gösteren Arslan Soydan, fındık fiyatlarının önümüzdeki günler içerisinde artışa geçmesini beklediklerini söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Soydan, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başkanlığındaki komisyonla rekolte çalışmaları yapıldı. Haziran ayının sonunda rekolte çalışması bitirildi. 468 bin ton olarak bakanlıkça rekolte açıklandı. Ama tabi ki bu rekolteden sonra özellikle temmuz ayında birçok doğal etkenlerin, mevsimin ve küllenme hastalığının etkisiyle fındıkta ciddi dökülmeler oldu. Biz bu dökülmeleri gördük. Kamuoyuna rekoltenin daha da düşük olacağını, 400 bin tonlara kadar gerileyeceğinin açıklamalarında bulunduk. Bunu da fındık harmana geldiği zaman gördük. Rekoltenin 468 bin tonun altında olacağını söylememize rağmen tabi birçok kesimler tarafından kabul edilmediğini açıklamalarda gördük. Ama bugün itibariyle de 420 bin tonluk rekolte aslında revize edilmiş bir rekolte şeklindedir. Ama fiyatlara baktığımız zaman rekolteyle fiyatlar kesinlikle örtüşmüyor. Şu andaki 420 bin tonluk rekolte 400 bin tonlar civarında. Ne ülke içinde ne de ihracatımızı karşılayacak fındık rekoltesi değil. İnanınki havada uçan fındığı da yakalayacak durumdayız. Ona ihtiyacımız var. Ama fiyatlara baktığımız zaman 11 lira seviyelerinde. Bu da kabul görmeyen bir fiyattır. Kesinlikle rekolteye bağlı bir fiyat uygulamaları değil. Üreticinin hak etmediği bir fiyatla karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Bize Yakışmıyor

Ordu Ticaret Borsası’nın kapanış gününde fiyatları aşağıya çekmesini de eleştiren Soydan, “Hafta başında 25 kuruşluk artışın cuma günü tekrar aynı seviyeye gelmesi inanın ki fındığımızın hak ettiği bir durum değil. Kesinlikle üreticiler de bunu kabul etmiyor. Bu sistem fındık bölgesinde, Karadeniz bölgesinde ciddi şekilde bir tepki alıyor. Bunun muhakkak yetkililer tarafından düzeltilmesi lazım. Milli ürünümüze burada bir alay etme durumuyla karşı karşıyayız. Bize hiç yakışmıyor. Fındık sektörünün böyle bir fiyat oyunuyla uğraşmaması lazım.” ifadelerinde bulundu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here