ORDU FINDIK BORSASI HAKKINDA

0
3
ord

ORDU FINDIK BORSASI HAKKINDA

Ordu Fındık Borsası :

Ülkemiz dünya fındık üretiminde lider bir ülke olup dünyadaki fındık üretiminin yaklaşık %75’ lik bir kısmı ülkemizde gerçekleşmektedir. İklim kuşağı olarak Karadeniz ikliminde verimli bir şekilde yetişen fındık,  fiyat olarak günlük değişim yaşamakla birlikte Ordu fındık fiyatını Ordu Ticaret Borsasından takip edebilirsiniz.

Ordu Türkiye’ de fındık yetiştirilen illerin başında gelmekle birlikte ülke genelindeki fındık üretiminin yaklaşık % 25 gibi büyük bir kısmı Ordu ilimiz fındık üreticileri tarafından karşılanmaktadır. Orduyu, Giresun ve Samsun şehirleri takip etmektedir.

Ülkemiz fındık üretiminde dünya lideri olmasına rağmen dekar başına verim düşüktür. ABD’ de 252 KG/DA, Gürcistan’ da 199 KG/DA, İtalya’ da 147 KG/DA, İspanya’ da 99 KG/DA iken bizdeki miktar 156 KG/DA’ dır. Dekar (DA) başına verimi etkileyen faktörler; iklim, verimsiz işçilik ve periyodisitedir. (bir yıl ürün verip diğer yıl ürün verememe).

Fındık, ülkemizin en önemli ihraç gıda ürünleri arasında yer almakla birlikte ihraç edilen ve iç piyasaya satılan fındık yemişi dünyada aşağıdaki sektörlerden talep görmektedir :

  • % 80 Çikolata
  • % 12 Pasta
  • % 4   Kuruyemiş
  • % 4   Dondurma Sanayinde kullanılmaktadır.

Ülkemizde üretilen fındığın yaklaşık  % 15 – % 20‘ lik bir kısmı iç piyasada tüketilirken kişi başına tüketim maalesef yaklaşık olarak 600 GR/ YIL şeklinde gerçekleşmektedir. Ülkemiz fındığını tüm dünyaya satıyoruz ancak iç tüketimimizdeki bu düşüklüğe hala çare bulabilmiş değiliz.

Bunun nedenlerinin başında fındığın son satış fiyatının çok yüksek olması ( fındık üreticisinden çıktığı fiyatın katlanarak fiyatlandırılması) gelmekle birlikte, bir kuruyemiş olan fındığın yerine çok çeşitli ve ucuz kuruyemiş alternatiflerinin oluşu, fındıktan yeteri kadar son tüketim ürünü (ürün geliştirme, markalaşma vb.) geliştirilememiş oluşu gibi faktörler son derece etkilidir.

Ordu Fındık Borsası Fiyatları :

Ordu fındık üreticileri için oldukça önem taşıyan Ordu fındık fiyatları alıcı (talep) ve satıcı (arz) arasındaki alışveriş sonucu oluşan fiyatlar olup günlük değişim göstermekle birlikte o günün tüm değişken değerlerinin ortalaması alınarak hesaplanır. Fındık fiyatını etkileyen en önemli faktör ekonomik ve siyasi konjonktürdür.

Bu anlamda talep değişiklik göstermekle birlikte arz fiyatı da fındık rekolte miktarıyla değişiklik gösterir. Arz ve talebin karşılaştığı serbest piyasada fiyatlanan fındık pekala Ordu fındık üreticilerinin fiyat politikalarına da yön verecek çok önemli bir datadır.

01.06.2017 Tarih Ordu Fındık Fiyatı Tablosudur.

ŞEHİRÜRÜNEN DÜŞÜK TLDEĞİŞİM %EN YÜKSEK TLDEĞİŞİM %
ORDUFINDIK9,00.-0.00.-9,50.-0.00.-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here