HÜKUMETE FINDIK ÇAĞRISI

0
7
findik-cagrisi

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, bu sene fındık üretiminde, geçen seneye nazaran düşünülen seviyenin de aşağısında bir rekolte oluşacağına dikkat çekerek, Başbakan Binali Yıldırım’a ‘üreticinin mağduriyetini önleyin’ çağrısı yaptı.

TBMM tatile girdikten sonra ilk STK ziyaretini Giresun Ziraat Odası’na yapan Bektaşoğlu, burada Başkan Nurittin Karan’a TBMM’de fındık ve üretici için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Milletvekili seçildikten sonra ilk açıklamasında “fındığın başkentinin milletvekili olduğumu unutmayacağım” dediğini hatırlatan Bektaşoğlu, “bu sözümü tuttum. TBMM’deki konuşmalarımın 30’a yakınının ana konusu fındıktı. Önerge ve kanun tekifleri verdim. Ben ve partim genel başkan düzeyinde fındığa ve üreticisine sahip çıktık. Ancak AKP Hükümeti, tercihini üreticiden yana değil, fındığın baronlarından yana koydu” dedi.

Milletvekili Bülent Bektaşoğlu

BEKTAŞOĞLU: OLMAYAN FINDIĞIN FİYATININ YÜKSEK OLMASININ KİMSEYE YARARI YOK

CHP Milletvekili Bektaşoğlu konuşmasında şunları söyledi:”Geçen sezon fındık fiyatları üzerinden yapılan müdahale, spekülasyon ve manipalasyonla fındıkta mağduriyet yaşandı. Bu sezon tehlike daha büyük. Küllenmeden kaynaklanan kayıpla birlikte rekolte tahminlerin de altında gerçekleşecek. Hükümet bunu görmezden gelmemeli. Olmayan fındığın fiyatının yüksek olması bir şey ifade etmiyor. Bu yıl sona eren Alan Bazlı Destek ödemesinin süresi uzatılmalıdır. Ayrıca üreticinin tarımsal faaliyetlerini karşılamak için aldığı ve ana rakamı ödeyemediği için katlanan Tarım Kredi Kooperatifi kredilerinin ödemeleri ertelenmeli, yeniden yapılandırılarak, icra takipleri durdurulmalıdır. AKP Giresun milletvekillerini de yanımızda görmek istiyoruz”

Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ise, Bektaşoğlu’na çalışmaları nedeniyle teşekkür ederek “bu önemli ve hassas konuyu biz her fırsatta dile getiriyoruz. Hükümetimiz bu çağrılarımızı değerlendirecektir. Bir Bakanlar Kurulu kararıyla destek ödemelerinin süreceğine ve kredi borçlarının yeniden yapılandırılacağına inanıyoruz.”dedi.

Bektaşoğlu’nun ziyaretinde Ziraat Odası yönetim kurulu ve meclis üyesi Halit Ayar da bulundu.

kaynak: giresungazete.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here