HÜKÜMET BU OYUNA DUR DİYEBİLİR

0
6
chp

HÜKÜMET BU OYUNA DUR DİYEBİLİR

Fındık fiyatları hakkında açıklamalarda bulunan  CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ” Fındık fiyatları çok değişken bir gün 10 lira olan fındık diğer gün 7 8 lira. Bu dalgalanma üreticinin belini bükmüş durumda”

Bir çok programa katılmak için Ordu ya gelen Seyit Torun Altınordu ya gelerek esnafı ziyaret etti.

Fındık fiyatlarının sene başından beri istenilen seviyelere ulaşmaması ve fiyatlardaki dalgalanma ile üreticilerin huzursuz olduğunu dile getiren Torun ”Dünyada fındık üretiminde 1. sırada yer alan Türkiye de fındık üreticilerin bu derecede huzursuz olmasının önüne geçilmeli” diyerek üreticinin yanında olduğunu gösterdi.

Fiyatların sadece üreticiyi değil aynı zamanda İhracatçıyı da üzdüğünü vurguladı.

PİYASAYI İSTEDİKLERİ GİBİ ÇEVİRİYORLAR

” Memnun olan taraf sadece üretici. Sistemlerini kurmuşlar fiyatları istedikleri yerlere çekiyorlar. Kimse onların umurunda değil çünkü parayı onlar kazanıyor. Bu oyunu bozacak olan yalnızca Devlettir. Devlet gerekeni yaparak biz üreticinin yanındayız demeli.”

ÜRETİCİ İSYANDA

Hükümet serbest piyasayı düzenlemesi gerek ve derhal el atması lazım ” Üretici artık emek verdiği ürünün hak ettiği fiyatı görmek istiyor. Bir gün bakıyoruz fındık 10 lira diğer gün 7 8 lira. Bu tür belirsizlikler üreticinin sinirlerini bozmuş durumda” diyerek üretici adına açıklamalarda bulundu.

ÜRETİCİNİN HAKKINI KORUMALIYIZ

Torun üreticinin bu piyasa şartlarında bir hayli ezildiğini belirtti. ” Normal koşullarda ürün olmadığı zamanlarda fiyatların yükseldiğini görürken bu yıl hem ürün az hemde fiyatlar düşük. İhtiyacın fazla olmasına rağmen fındık fiyatları bir türlü istenilen seviyede değil. Bu fiyatların mantıklı bir açıklaması yok bu noktada devletin olaya el atması lazım”

Sonuna kadar üreticinin yanındayız 

Torun ”Normal şartlar altında ürün az iken fiyatların bu denli düşük olmasının ardında oyun oynandığı kesindir. Biz daima üreticimizin arkasındayız ve üreticimizin sesini gerekli yerlere ulaşmasını sağlayacağız.

ÜRETİCİ ARTIK HÜKÜMET DESTEĞİNİ GÖRSÜN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Devletimizi üreticimizin yanında görmek istiyoruz. ”Fındık üreticimize, köylüye, çiftçiye sahip çıkılması gerekiyor. Bu konuda devletimizi göreve çağırıyoruz. Bu böyle devam ederse esnafımızı da kaybederiz üreticiyi de. Artık belirli plan ve programlar çerçevesinde bu konunun bir sonuca kavuşturulması gerek.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here