FİYATLAR MALİYETİN ALTINDA

0
5
fvf

FİYATLAR MALİYETİN ALTINDA

”Tekelleşme gerçekleşmiştir serbest piyasa artık serbest piyasa değildir. Bu durumda üretici mağdur oluyor.” Diyen Türkiye ziraat odaları birliği Yönetim kurulu üyesi Soydan, fiyatlar maiyetin altına düştü ve üretici fındık bahçelerine verdiği emeği alamamaktan korkuyor.

Devletin fındık fiyarlarında garanti vermesi ve üreticiyye güven vermesi gerekiyor. Bunlar gerçekleşirse fındık fiyatları eski haline gelecektir. Fındık fiyatları uzun süreden beri gereken değeri görmemesi fındık üreticilerini endişeye sokuyor. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalardan sonra ümitlenen üretici her haftanın başında biraz daha ümitlerini yitiriyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Soydan, bu yıla büyük umutlarla girmiştik fakat fındık ta yaşanan tekelleşme fındık fiyatlarını iyiden iyiye düşürdü. Dedi

Soydan ”Bu fiyatlar kesinlikle kabul edilemez. Serbest piyasanın yüzü üreticiye dönük değil. Bu döngüde mağdur olan üretici oluyor bunun olmaması gerek. Önümüzdeki ay üreticimiz bahçeye girmeye başlayacak fakat üretici hala bu durumdan memnun değil moral düzeyi yerlerde bu şekilde bahçeye giren üreticinin ürünleri verimli olmaz. Acilen fındık fiyatları hakkında görüşülme yapılması gerektiğini vurgulayan Soydan elimizden geleni yapıyoruz fiyatların normale dönmesi gerektiğini savundu. En azından fiyatlar makul seviyeye çıktığında piyasaya fındık akışı sağlanacaktır.

Devlet Müdahale Etmeli

Soydan, ”Cumhurbaşkanımızın fındık ile ilgili söylediği sözler fındık fiyatları hakkında düzenlemeye gidilmesini işaret etmektedir. En kısa zamanda fındık fiyatlarının düzeleceğini ümit ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here