FINDIKTA YENİ BİR YÖNTEM GELİŞTİRİLDİ

0
5
dip-surgun

FINDIKTA YENİ BİR YÖNTEM GELİŞTİRİLDİ

Türkiye’de Düzce ilimizde bugün gerçekleştirilen toplantıda fındık dip sürgünü temizliğinde yeni bir yöntem geliştirildi.

Fındık fiyatları hakkında ki tartışmalar sürerken yaklaşık bir kaç saat önce Düzce ilimizde gerçekleştirilen toplantıda fındık dip sürgünü temizliğinde yeni bir yöntem olacak olan azotlu çözelti uygulaması hakkında katılımcılara bilgilendirme yapıldı.

Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Ümit Serdar tarafından ve TÜBİTAK-19 Mayıs üniversitesi iş  birliği kapsamı altında yürütülen fındık dip sürgünü temizliğinde yeni bir yöntem olan azotlu çözelti uygulaması hakkında yapılan toplantıda tanıtım yapıldı.

Toplantıda teknik personele ziraat oda başkanları ve Fiskobirlik çalışanlarına bu yöntem hakkında bilgi verildi. Prof. Dr. Ümit Serdar fındıkta ki verim ve kalite açısından temizliğin fındık için önemini vurguladı. Bu proje ile mekanik olarak dip sürgünü ile mücadele edeceklerini açıkladı. Azot içeren amonyum sülfat gübresi ile hazırlanan yüzde 10’luk oluşturulan çözelti ve pülverizatör yardımı ile 45 gün ara ile 3 defa dip sürgünlerinin yıkanması durumunda dip sürgünü temizliğindeki maliyetin yüzde 90 civarında düşürülebileceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here