Fındıkta Fiyat Belirsizliği Endişe Veriyor!

0
5
belirsizlik endişe veriyor-fındık fiyatları

Fiyatların bir türlü istenilen seviyeye yükselmemesi üreticinin tabiri caizse belini bükmüş vaziyette. Her sene olduğu gibi bu sene de fındık fiyatları üzerinden yapılan tartışmalar bitmek tükenmek bilmiyor. Rekolte düşük, bu sene alıcı sayısı yarı yarıya azaldı, ihracat düştü gibi daha birçok konu fındık üzerinden yürütülen tartışmaların en başlıca olanları. Bu uyuşmazlıklar maalesef sadece fındık üreticilerine zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Oysa ki fındık üreticilerinin istediği tek şey: fındık fiyatı konusunda belirsizliklerin giderilmesi ve mağduriyetlerin ortadan kaldırılması.

Fındık İhracatı Yüzde 50 Azaldı!

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, son yıllarda fındık tüketimi ve üretiminde düşüş olduğunu belirtti. Sürekli değişen fiyatların da sanayici ve ihracatçı sayısının azalmasına neden olduğuna işaret eden Sevinç, “Son 10 yılda fındık ihracatçısının sayısı yüzde 50 azaldı. Fiyat dengesizliği ihracatçılarımızı sürekli tedirgin etmektedir. Yapılması gereken şey üretimimizi artırmak ve fiyatların sürekli değişmesinin önüne geçmektir. Aksi durumda ihracatçı sayısı düşmeye devam edecek” dedi.

Önlem Alınmalı

İhracatçı sayısındaki düşüşün yapılan ihracat oranına yansımadığını vurgulayan Sevinç,“Şimdilik bu düşüş ihracat rakamlarımıza yansımıyor ama gelecek dönemler için önlem alınmasında fayda olacaktır. Bu konuda fındık sektör temsilcileri önemli rol oynamalıdır”diye konuştu.
Sevinç, tüccar ve manav olarak bilinen fındık alıcılarının da son yıllarda ciddi oranda azaldığını söyledi.

Sözün özü her sene bu kısır döngü devam edecek gibi görünüyor. Fındık üreticileri olarak tek istediğimiz üreticinin memnun edilmesi. Bu konuda en büyük sorumluluk şüphesiz ki Tarım Bakanlığı’nda ve Ticaret Odaları’ndadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here