FINDIK ÜRETİMİNE İNCELEME

1
7
hfindik

FINDIK ÜRETİMİNE İNCELEME

Fındık üretiminde yetkili makamlara iletilen ”Fındık Üretiminde Geleneksel ve Modern Yöntemlerin İncelenmesi” projesi kabul edildi. Bu proje ile İhracat yapılan ülkeler ile Türkiye arasında stratejik ortaklık kurulacak.

Ordu Ticaret Borsası Proje Ofisi tarafından geliştirilen proje kapsamında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Proğramları Başkanlığına sunulan bu proje AB tarafından kabul edilerek hibe desteği almaya hak kazandı. Fındıkta geleneksel ve modern üretim yöntemlerinin ele alındığı proje içerisinde 2016 yılı içerisinde kabul edilen 11 proje arasında yer aldı.

ÖRNEK BAHÇELER KURULACAK ÜRETİCİNİN YANINDA OLUNACAK

Ordu Ticaret Başkanı Kahraman, hazırlanan bu projede kalite ve verimi arttırmak amacıyla çiftçilerin, mesleki bilgilerini üst düzeylere çıkarılmasını ve bu proje kapsamında gelişen teknoloji çağında fındık üreticilerimiz ile işbirliği içerisinde bulunacağını bildirdi.

Türkiye İtalya ve İspanya arasında stratejik bir işbirliği içerisinde bulunacaklarının ve bu kapsamda yapılacak çalışmalar ile fındık ihracatını uluslararası boyutlara taşınacağını ifade etti.

Bu proje kapsamında etkili tarımsal üretime geçilecek ve proje sonunda akedemisyenlerimizin desteği ile fındık sektörde büyük yeniliklere ve yenilikçi fikirler ile bu sektörümüzü oldukça büyütmeyi planlıyoruz. Son olarak bu proje kapsamında 4 farklı dilde geliştirilecek bir kitap ve 5 dönüm arazi üzerine örnek teşkil edecek olan bir fındık bahçesi kurulacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here