FINDIK ÜRETİMİNDE TEKNOLOJİ ŞART

0
3
fındık üretiminde teknoloji şart

FINDIK ÜRETİMİNDE TEKNOLOJİ ŞART

Ülkemizde fiziki şartlar belki elverişli olmayabilir ama fındık üretiminde maliyeti azaltmak ve kaliteli ürün elde etmek istiyorsak teknolojiyi üretime entegre etmemiz zaruri hale gelmiştir. Fındık arazilerinin engebeli konumlarda yer alması makinalı tarımı zorlaştırıyor. Bu durum teknolojik aletleri tarım sektörü ile başarılı bir şekilde entegre eden Avrupa ile rekabetimizde bizi zor durumda bırakıyor. Ülkemiz dezavantajlı duruma düşüyor.

Yabancı ülkeler, başta Almanya ve İtalya olmak üzere fındık üretimini makinalı tarımla gerçekleştiriyorlar. Fakat özellikle Doğu Karadeniz bölgesi dağlık ve engebeli bölgelerden oluştuğu için fındık üretiminde makinalı üretime bir türlü tam anlamıyla geçiş yapamıyoruz. Batı Karadeniz bölgesinde ise durum biraz farklı. Arazinin kısmen elverişli olması Düzce, Sakarya gibi illerdeki fındık üreticileri için bir avantaj.

Makinalı tarım tam anlamıyla ülkemizde kullanılamadığı için, fındık üretim sürecindeki çoğu işlem insan gücü ile yapılıyor. Bu durum Avrupa ülkeleri ile rekabet gücümüzü zayıflatıyor. Çünkü insan gücüne dayalı üretim yaptığımızdan ötürü, maliyet batıya göre bizde çok daha yüksek oluyor. Biz fındığı 4 dolara mal ediyorsak, batılılar ortalama 2 dolar civarında masraf ediyorlar.

KÜLLEME YÖNTEMİ FINDIĞI BİTİRİYOR

Fındık üretiminde yapılan yanlışlardan bir tanesi de külleme! Fındık bahçelerinin %80’ninde görülen Külleme yöntemini, Amerikan Beyaz Kelebeğinden daha tehlikeli. Bu durum özellikle mücadele edilmesi gereken bir yanlışa dönüşmüş durumda.

İLAÇLAMA YETERSİZ

Amerikan Beyaz Kelebeği (ABK) ve külleme gibi hastalıklarla mücadelede ilaçlama yetersiz kalıyor. Fındık ihracatının yıllık 2 milyar dolara yaklaştığı ülkemizde ilaçlama noktasında daha ciddi adımlar atılmalı ve devletimiz bu duruma müdahale etmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here