FINDIK ÜRETİCİLERİNE EĞİTİM VERDİLER

0
4
abusetter

FINDIK ÜRETİCİLERİNE EĞİTİM VERDİLER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Bartın ilinde düzenlenen ve fındık bahçelerinde ekonomik zararlar veren hastalığın çözüm yolları öğretildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Bartın ilinde düzenlenen ve fındık bahçelerinde ekonomik zararlar veren hastalığın çözüm yolları öğretildi. Fındıkta külleme olarak bilinen hastalığın çözümü ve mücadele yolları hakkında eğitim amaçlı toplantı düzenlendi. Bartın Güzelcehisar köyünde gerçekleşştirilen toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram ”Ülkemiz, dünya fındık üretim ve ticaretinde önemli bir yerde bulunmaktadır. Fındık üretiminde önemli derecede zararlı organizmalar bulunmaktadır. Bu hastalık ve organizmalar ile zamanında gerçekleştirilmeyen mücadele ilerde daha büyük sorunlara yol açabiliyor.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram sözlerine devam etti.”Bu hastalıkların fındık bahçelerine verdiği zararlar göz ardı edilemez. Üreticilerimiz zirai ilaçlar yardımı ile mutlaka ilaçlı müdahale yapmalıdır.

KAYIPLAR ÖNLENEBİLİR

Bartın’ın merkez köylerinden biri olan Güzelcehisar köyünde eğitim toplantısı düzenleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü üreticilerimize önemli bilgiler verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bayram, ”Zamanında müdahale ve zirai ilaç yardımları ile fındıkta külleme hastalığının önüne geçilebilir ve fındık bahçelerimizde yaşanan bu kaybı önleyebiliriz.” dedi.

Abdulsetter Bayram son olarak sözlerin bu şekilde bitirdi. ”Fındık külleme hastalığı ile mücadele eğitimleri ilerleyen günlerimizde de devam edecektir.”

En güncel fındık fiyatlarına ve fındık haberlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here