Fındık Serbest Piyasada Yükseldi

0
4
serbest piyasa fındık

Fındık fiyatlarının her geçen gün biraz daha yükselmeye başladığı 2016 yılında Serbest piyasada fındık fiyatları 14 liraya kadar yükseldi. Gecen seneden kalma fındıkların pazar fiyatı ise 12,50 lira seviyesinden seyrediyor.

Yeni fındık sezonun 15 liradan başlamasını hayal ederken, Ordu Ticaret Borsasının 11 lira seviyelerinde fiyat açıklamasıyla hayal kırıklığına uğrayan fındık üreticileri, serbest piyasada yükselen fiyatlarla tekrar umutlandı. Geçen pazartesi 11 liradan piyasayı açan ve ardından 11 lira 50 kuruşa kadar fındık fiyatlarını yükselten Ordu Ticaret Borsası, haftayı 11 lira 75 kuruştan kapatmıştı. Serbest piyasada ise sezon öncesi ilk olarak 11 liradan alınan fındık fiyatları, kademeli olarak yükselişine devam etmişti. Serbest piyasada ilk olarak 12 lirayı, ardından 13 lirayı gören fındık fiyatları, son olarak 14 liraya yükseldi.

serbest piyasa fındık

ÜRETİCİLERİN BEKLENTİSİ 20 LİRA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasada yükselen fındık fiyatlarının, üreticileri tekrar umutlandırdığını açıkladı. Sezon başında açıklanan fiyatlarla hayal kırıklığına uğradığını belirten Soydan, üreticilerin 20 lirayı beklediğini söyledi. Arslan Soydan, “Bu yıl 468 bin ton olarak açıklanan rekoltenin altında bir rekolte bekliyoruz. Çünkü dalda fındık yok. Bu nedenle üreticiler fındık rekoltesinin az olması nedeniyle fındık fiyatlarının yüksek olmasını arzuluyordu. Şu anda üreticiler fındık fiyatlarının 20 TL olmasını bekliyor. Buna yönelik hareket ediyor. İhtiyacı kadarını pazara indiriyor.” dedi.

GEÇEN YIL DERS OLDU

Geçen yıl üreticilerin mağdur olduğunu ifade eden Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yıl üreticiler 15 lira bandında fındık fiyatı olacağını bekliyordu. Ancak bu gerçekleşmedi. 14 lira seviyelerine kadar çıkan fındık fiyatları, bir anda gerilemeye başladı. Sezon sonuna kadar 7 lira seviyelerine kadar düştü. Fiyatın 15 lira olmasını bekleyen üreticiler de fındığı elinde tuttu. Bu nedenle üreticilerimiz mağdur edildi. Bu mağduriyette emanete bırakılan fındıklar başrol oynadı. Fakat şu anda görüyoruz ki üreticilerimize geçen yıl bir ders oldu. Şu anda emanete fındık indirenin az olduğunu görüyoruz. İnşallah bu yıl fındık fiyatlarının, üreticilerimizin istediği seviyelere çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

Kaynak: orduolay.com

TEILEN
Sonraki İçerikHÜKUMETE FINDIK ÇAĞRISI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here