FINDIK NASIL YETİŞTİRİLİR

0
4
findik-nasil-yetistirilir

FINDIK NASIL YETİŞTİRİLİR

Türkiyede fındık nasıl yetiştirilir. fındık üretimi yüzyıllar öncesine dayanan fındık günümüzde üretimi ve ihracatı büyük bir titizlikle devam etmekte olup fındık üreten ülkeler arasında ki  Türkiye büyük pay sahibidir. Ancak yetersiz kontrol ve bakım nedeniyle birim alanda diğer ülkelerin gerisinde kalıyoruz.

Fındık daha çok  kuru yemiş sektöründe boy göstermekle birlikte gelişen sanayi ticaret ve farklı pazar alanlarında gerek pasta gerekse çikolata yapımında da artık büyük bir önem arz etmektedir. Fındık nemli iklim bitkisidir ve bu nedenle Karadeniz Bölgesi’nde en iyi şekilde gelişmiştir. Yıllık ortalama sıcaklığın 13-16 derece olduğu bölgelerde en yüksek verim alınır. Saçak köklü bir bitki olduğundan kökleri çok derinlere gitmeyen bu meyve zengin, tınlı-humuslu ve derin toprakları sever. Ülkemizde yetiştirilen fındıklar daha çok çalı formundadır. Fındık üretiminde çelikle çoğaltma pek tercih edilen bir yöntem değildir ve yapılan araştırmalarda ülkemizde yetişen fındık çeşitlerinin yeşil ve odunsu çeliklerinin köklenme kabiliyetinin düşük olduğu ortaya konmuştur. Peki fındık nasıl yetiştirilir buyrun hep birlikte inceleyelim.

 

Fındık Yetiştirme Nasıl yapılır

1- ) Fındık üretiminde ağaçlarının ömrü çok uzun olduğundan seçilen arazinin toprak kontrolü yapılması gerekir. Verimin en iyi şekilde sağlanması için toprak büyük bir etkendir.

2-) Ekilecek alana fındıkların yerleri 3 er metre arayla belirlenir. Her belirlenen nokta için en az 5 fındık tohumu atılır. Fındık fidanlarının oluşması beklenir. Bu süre ortalama 2-3 senedir.findik-uretimi

3-) 2-3 sene sonrasında ilk önce ışgın dediğimiz yani ufak fındık fidanlarının ocak içerisinden temizlenmesi gerçekleştirilir ve verimin arttırılması için azot gübrelemesi yapılır. Bu işlem yağışlı havadan hemen önce yapılması gerekir. Bunun sebebi ise gübreleme işleminden sonra yağış ile toprağın gübreyi emmesinin sağlanmasıdır. Temmuz ayında tırpan işlemi gerçekleştirilir. Tırpan işlemi fındık ocaklarının arasında büyüyen yabani otları temizleme işlemidir. Bu otlar atılan gübreden sonra daha fazla geliştiği için düzenli olarak tırpanlama işlemi yapılması gerekmektedir.

4-) Toplama işlemi oldukça zahmetli bir iştir bu yüzden arazinin durumuna göre toplama işlemi yapılır. Arazi yapısı düz ise ağustos ayında toplama yapılır arazi eğimli ise fındıkların dallarında kuruması beklenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here