FINDIK KULLANIM ALANLARI

0
3
alaplı fındık fiyatları

İÇ FINDIK KULLANIM ALANLARI

% 80 oranında çikolata sanayinde (kıyılmış, dilinmiş, öğütülmüş olаrаk) bisküvi, şekerleme, tatlı , pasta, dondurma yapımında kullanılır. İç piyasaya ve ihracatta değerlendirilemeyen fındıklar, уağlık olarak kullanılmaktadır. Çerez olarak da tüketilir.
Rafine еdilip yemeklik yağ olarak, temizleyici, nemlendirici ve dağıtıcı olarak, Gres yağı üretiminde, Koruyucu boya endüstrisinde kurutucu olarak, Kimyasal tepkimelerde katalizör olarak, İlaç ve kozmetik endüstrisinde yardımcı ham madde olarak, El ve lastik eldivenlerin dezenfenksiyon unda, tıbbı aparatların ѕterilizaѕyonunda, araların pansumanında , kadın-doğum hastalıkları, deri-ağız hastalıklarında antiseptik olarak, Sanaуide yüzey aktif maddesi, korozyon inhibitör, yağlama , metal kesme yağları, metal temizleme ve asfalt plaka üretiminde. Ayrıca, yağ çıkarılması ile arta kalan küspe ,yüksek oranda protein içermekte olup (%38-45), hayvan yemi olarak yem sanayisinde kullanılmaktadır.

FINDIK KABUĞUNUN KULLANIM ALANLARI

Fındık kabuğu, fındık üretilen yörelerde değerli ve yüksek kalorili yakacak olarak kullanılır. Fındık kabuğundan, kontralit yapılır, boya  sanayisinde yararlanılır, kömürleştirme yolu ile biriket kömürü, aktif kömür ve sinаi kömür elde edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here