FINDIK KÖTÜ HAVA KOŞULLARINDAN ETKİLENDİ

0
11
fındık

FINDIK KÖTÜ HAVA KOŞULLARINDAN ETKİLENDİ

Ulusal fındık konseyi yönetim kurulu üyesi olan  Levent Şahin Başaran fındığın olgunlaşma evresinde hava koşulları olumsuz etkiledi. Yaptığı etki hakkında kesin bilgi bilinmemektedir.

Ama bu kötü hava koşulları fındığı kötü etkileyeceğini belirtti. Ayrıca Levent Şahin Başaran Karadeniz Bölgesinde  etkisini gösterdiği sis ve yoğun kar yağışından fındığı olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti.

Tarımsal yönden soğuk hava koşullarının fındık tüketicilerinin olumsuz yönde etkileneceğini dile getiren Levent Şahin Başaran 25 gün önce yaşanan yoğun sis fındığı etkilediğini söyledi.

Fındığın döküm yaptığı dönemde yoğun olan sis fındık açısından olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Bundan 7 gün önce iç kesimlerde ayaz etkisini gösterdi.

Bu sabah saatlerinde 350-400 rakım arasındaki bölgelere kar yağdı. Fındığın verimli olacağı dönemde fındık olumsuz hava koşullarından etkileneceğini belirtti.

Üreticilerin sis konusunda önlem alabildiklerini dile getiren Levent Şahin Başaran kar yağışı için yapabilecekleri bir şeyin olmadığını dile getirdi.

Levent Şahin Başaran kötü hava koşullarının rekolteyi önemli etkileyeceğini dile getiren Başaran ”Bu hava koşulları fındığı olumsuz etkilediğini ve fındığı çuvala koymadan rekolteden bahsetmemiz yanlış olur diyorduk.”

Şu anda bir şey diyemeyiz çünkü fındık üretiminde bakım kadar hava koşullarını da etkili oluyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here