Fındık Fiyatları Yerel Esnafı Etkiliyor

1
5
fındık para

Fındık Fiyatları Yerel Esnafı Etkiliyor

Her ne kadar fındıktan milyarlarca lira kazanıyor olsak bile düşük fındık fiyatları nedeniyle üretici emeğinin karşılığını bir türlü bulamıyor ve fındığını pazara indirmiyor. Bu durum doğrudan yerel esnafı etkiliyor.

Özellikle Ordu ve Giresun gibi Orta Karadeniz’de dışarıdan geliri kısıtlı olan illerimizde kış dönemi yerel esnaf için oldukça durgun geçiyor.

Geçtiğimiz yıllarda yılbaşı ve yarı yıl tatili gibi dönemlerde ekonomi oldukça hareketli geçiyordu ancak bu yıl böyle bir durum söz konusu değil gibi duruyor.
Çiftçi fındığını satmadığı için ile dışarıdan para girmiyor ve il içerisinde para dolaşımı olmuyor. Buda önemli problemlere yol açıyor, geçtiğimiz dönemlerde genellikle fındık fiyatı bir şekilde üreticinin istediği seviyeye ulaşmış ve bu denli uzun vadeli bir durgunluk gerçekleşmemişti.
Geçen yıl gerçekleşen hasat sonrası beklentileri 20 TL civarındaydı ancak şuan ki fiyattan sonra 12 TL bandına bile razı olan üretici sayısı oldukça fazla. İhtiyacı olmayan üretici fındığını elinden çıkarmıyor ve durgunluk devam etmeye devam ediyor.
Sakarya’da ise durum biraz daha farklı bölgenin gelişmiş yapısı nedeniyle Ordu ve Giresun halkına göre daha şanslı durumdalar.
Ancak her şeye rağmen Ordu ve Giresun sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Global firmalar yatırımlarını sürdürüyor, yerel esnafında önemli yaralarından bir tanesi de bu sorun olarak gözüküyor.

Gelir elde edememeleri ve rekabetin artması doğrudan kepenk indirmelerine neden olabilir.
Tabi ki her şeye rağmen vatandaşın bu konuda daha bilinçli olması ve yerel esnafı desteklemesi gerekiyor, eğer böyle bir durum söz konusu olmaz ise uzun vadede önemli problemler ortaya çıkabilir.

Çünkü yerel esnaf parayı il içerisinde tutarken global firmalar elde ettikleri kazancı aynı gün içerisinde il çıkarıyorlar, yine şehre bir mağaza dışarısında yatırım yapmamış oluyor ve sadece birkaç kişiye iş imkanıyla işin içinden çıkıyorlar.
Fındık fiyatlarının düşük olması bu denli önemli sorunlara yol açabiliyor ancak belirttiğimiz şekilde de bir durum oluşabiliyor o yüzden daha hassas davranılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

1 YORUM

  1. Sayın başkan ya yalan konuşuyorsun ya da sizi kandırıyorlar. Ünyedeki ofisinize defalarca geldim oradaki görevli olduğunu söyleyen arkadaşların ya piyasadan haberi yoktu ya da başka bir sebeple fiyatı piyasadan farklı söylemediler. Ayrıca eski fındığk hikayesi yani ya almıyoruz ya da 1 lira düşük alırız dediler kiminle nasıl alışveriş yapıyorsunuz bilmem ama telefon numaramı defalarca almalarına rağmen geri dönüp bi fiyat değişikliği bile bildirmediler. Bildiğin sıradan tüccarlık yapmaya çalışıyorsunuz Fiskobirlik adı altında bu da tüccarların işine geliyor yani siz de üreticiden yana değilsiniz gibi bir durum çıkıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here