Fındık En Az 15 TL Olmalı

0
8
2016 günlük fındık fiyatları

Fındık piyasası hepimizin bildiği üzere fındık baronları tarafından belirleniyor. Ticaret Borsaları tarafından belirlenmesi gereken fındık fiyatı maalesef piyasa simsarlarının insafına kalmış vaziyette.

Bu Fiyatlar Maliyeti Karşılamıyor

Fındık piyasasının 10 lira seviyesinde seyrettiği bu günlerde; fiyatlar maalesef maliyeti dahi karşılamıyor.

Çalıştırılan günlüklü işçiler, yapılan masraflar, mazot fiyatları hesaba katıldığı vakit; 10 lira seviyesinden satılan fındığın maliyeti karşılaması çok zor.

Türk fındığında tekelleşme olduğunu belirten sektör temsilcileri, ‘Fındık fiyatıyla oynanmakta ve bu durum herkes tarafından bilinmekte. Bununla ilgili bir tedbir alınmıyor ilerleyen zamanlarda alınacağını beklemiyoruz. İhracatçı ve tekelleşen firmada şunu bilmesi lazım 2 yıl içerisinde biz küllemeye çare bulamazsak fındık fiyatını konuşacak, tartışacak bir fındık bulamayacağız ve o yüzden üreticiyle alay edilmemesi, üreticinin hak ettiği fiyatı vermesi ve bu külleme hastalığının da üreticiye destek olunması gerek. Fındığın taban fiyatının oluşturulup üreticinin morali düzeltilmelidir’ diye görüş belirtiler.

Vatandaş bahçeye gitmek istemiyor

Fındığın maliyetini ve hastalıklarla mücadelesinde harcanacak tutarların çıkartılarak fiyatın ona göre belirlenmesi gerektiğini savunan sektör temsilcileri, ‘Üretici seneye fındığı kaça satacağını bilmiyor. Külleme hastalığı üreticiyi daha da tedirgin hale getirdi. Vatandaş bu fiyat karşılaşmasında korkarak adeta bahçeye girmeye çekiniyor. Çünkü hem maliyetini kurtaramayacağını düşünüyor hem de külleme ile mücadeledeki maliyetini kurtaramayacağını düşünüyor. Onun için bir an önce fiyatlar iyileşmesi gerek. Sezonun ilk başlarında 15 TL’yi gören fiyatlar bugün itibariyle 11 TL ‘ye kadar geriledi ama rekoltenin düşük olduğu ortaya çıkması birazda olsa bizi umutlandırdı, fiyatların yükseleceğini düşünüyoruz’ ifadelerini kullandılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here