Fındık Borsası

1
28
fındık borsası piyasa verileri ticaret odası

Ülkemizde fındık fiyatlarını ticaret borsaları belirliyor. Fiskobirlik üyesi olan ticaret borsaları, arz talep dengesini göz önünde bulundurarak üreticinin fındığını değerinden satabilmesi için fındık fiyatlarını belirlemektedir. Fındık borsası her ilde farklılık gösterebilir. Örneğin, Giresun fındık borsası ile Sakarya fındık borsası fındık fiyatlarını belirlerken kendi illerine fındık fiyatı belirlemektedirler. Güncel fındık fiyatları fındık borsası verilerine göre oluşmaktadır.

Fındık Borsası Nasıl Belirleniyor?

Hepimizin bildiği gibi fındık piyasası fiskobirliğe bağlı ticaret odaları tarafında fındık borsası vasıtası ile belirleniyor. Her ilin ticaret odası, fındık rekoltesi, üretim maliyeti, arz talep dengesi, ihracat rakamları gibi verileri göz önünde bulundurarak fındık fiyatlarını belirliyor. Ülkemizde her alanda olduğu gibi fındık ticaretinde de fiyat simsarları ve spekülatörler fındık fiyatlarını istedikleri rakama çekip üreticiyi mağdur etmek istiyorlar. Ticaret Odaları bu noktada devreye girerek güncel fındık fiyatlarını belirliyor ve fındık üreticilerinin mağdur olmasını engelliyor.

Giresun Ticaret Odası

Ülkemizde fındık denilince akla gelen ilk ilimiz Giresun’dur. Giresun iri ve yağlı fındığı ile diğer illerimizden fındık üretiminde bir adım öne çıkmıştır. Bu sebeple, Giresun Ticaret Odası fındık borsası, Giresun ilinde fiyatları kaliteye doğru orantılı şekilde belirlemektedir.  Bununla doğru orantıda ülkenin en pahallı fındığı da Giresun’dadır. Kaliteli fındık yemek istiyorsanız, Giresun ve Ordu fındığından vazgeçmeyin. Ayrıca ülkenin en yüksek randımanına sahip fındığı da bu şirin ilimizdedir.

Sakarya Ticaret Odası

Sakarya ilimiz uzun sivri fındıkları ile meşhurdur. Daha çok sanayi üretimi ile ön plana çıkan Sakarya’da rakımı 1000’in üzerinde olan yerleşim yerlerinde fındık üretimi yapılmaktadır. Sakarya’da fındık borsası, Sakarya Ticaret Odası tarafından belirlenmektedir.

Ordu Ticaret Odası

Giresun’dan sonra fındık üretimi ve fındık kalitesinde akla gelen bir diğer ilimiz Ordu’dur. Ordu ilimizde güncel fındık fiyatlarını belirlemek adına oluşturulan fındık borsası, Ordu Ticaret Odası verilerine göre şekillenmektedir.

Düzce Ticaret Odası

Düzce fındık üretiminde her geçen sene daha fazla söz sahibi olmaya başlamıştır. Özellikle Marmara Bölgesi’ne yakın olması sebebiyle ihracat yönünden avantajlı konumda bulunmaktadır. Düzce ilimizde fındık üretimi daha çok o bölgeye göç etmiş Doğu Karadeniz insanı tarafından yapılmaktadır. Fındık borsası düzce ilimizde Düzce Ticaret Odası verileri doğrultusunda şekillenmektedir.

Samsun Ticaret Borsası

Giresun ve Ordu kadar olmasa bile Samsun ilimiz de fındık üretiminde hatırı sayılır illerimizden. Özellikle Çarşamba ilçemizde fındık üretimi diğer ilçelerimize oranla daha ileri seviyede gerçekleşmektedir. Samsun, coğrafi şartlarının Giresun ve Ordu’ya oranla daha az elverişli olması nedeniyle, fındık tarımında bu illerimizin gerisinde yer almaktadır.

Giresun, Ordu, Samsun, Sakarya, Düzce, Adapazarı, Terme, Çarşamba ve fındık üretimi yapan diğer illerin ticaret borsaları tarafından gün gün yayınlanan günlük fındık fiyatları, fındık üreticileri için en geçerli verileri oluşturmaktadır. Fiskobirliğe bağlı ticaret borsalarından derlediğimiz fındık fiyatları için aşağıdaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

Günlük Fındık Fiyatları

1 YORUM

  1. Bu yazıyı yazan her kim ise ya birşey den haberi yok ya da sipariş ile bu yazıyı yazmış. Sakarya’da rakımı 1000′ in üzerindeki yerlerde fındık hiç yok. Fiyatlar da öyle sanıldığı gibi arz talebe göre değil tamamen tekel düzenine göre oluşuyor. Ve üretici tamamen mağdur ediliyor. Haram olsun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here