Fındık Ağacının Bakımı Nasıl Yapılır

0
92
fındık ağacı bakımı

Fındık Ağacının Bakımı Nasıl Yapılır

Fındık ne kadar dönemlik toplanan bir ürün olsa bile yıl içerisinde kontrol ve bakım altında olması gerekmektedir.

Fındık çiftçileri verimin artırılması için gübreleme döneminde bölgesel destekleme fırsatından yararlanıyor ve fındıkta kalite artırılması amaçlanıyor.

Karadeniz fındığının geçmiş dönemlere göre daha verimsiz olması daha çok bakım yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Fındık ağacının bakımı için yapılması gereken temel adımların dışında ekstra yöntemlerde bulunmaktadır.

Verimin mutlaka üst seviyede tutulması için yaşlı ağaçların ocak içlerinden çıkarılması ve çoğunlukla genç fındık dallarının ocak içerisinde kalması sağlanmalıdır.

Bu işlem fındık hasadından hemen sonra kış mevsimi gelmeden yapılmaktadır, bu şekilde hem kışlık odun ihtiyacı karşılanmakta ve fındık ocaklarının kış dönemini daha rahat geçirmesi sağlanmaktadır.

Çoğu üretici yaşlı ağaçların daha fazla fındık verdiğini savunsa da böyle bir durum söz konusu değildir. Bu konuda il tarım müdürlükleri dönem dönem gerekli eğitimlerle konu hakkında çiftçilerimizi çeşitli şekillerde bilgilendirmektedirler.

Eğer fındık fiyatları daha üst seviyede olsun isteniliyorsa mutlaka yaşlı fındık ağaçlarının kesilmesi ve daha kaliteli fındıkların yetiştirilmesi sağlanmalıdır.
Kış dönemi fındık ağaçları için zorlu bir süreçtir, Karadeniz bölgesi kışın sert iklim koşullarına sahip olmasa da iklim değişikliğinden dolayı son yıllarda fındıklar dondan etkilemeye başladı ve hasat iyice düştü.

Özellikle Mart ayı fındık için kritik bir ay diyebiliriz, Mart ayının atlatılması ile birlikte fındık fiyatı şekillenmeye başlıyor.

Fındık üretiminin az olduğu yıllarda yani dondan etkilendiği senelerde fiyatlar yükselmeye başlıyor, eğer dondan etkilenmedi ise aynı seviye ya da aşağı yönlü hareketlenme geçiriyor.
Bahar ayına gelindiğinde ise fındık ocaklarının içerisinde yer alan ışgınlar temizlenmeye başlar daha öncesinde ise özellikle Orta Karadeniz bölgesinde fındık ağaçlarını böceklerden korumak için ilaçlama yapılır.

Yine gübreleme de ilaçlama dönemi sırasında yapılmaktadır ancak fındık fiyatının düşük olmasından dolayı gübreleme masrafını ürünün üzerine yüklemek istemiyor.

Zaten çoğu üretici gübrenin verimi artırdığının düşünürken çoğu üretici ise aynı fikre katılmıyor ve gübreleme yapmıyor.
Fındık hasadından bir ay önce ise fındık ağaçlarının bulunduğu bahçeler yabani otlardan arındırılıyor ve hasat dönemine uygun hale getiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here