Fındığın Faydaları

0
4
Fındığın Faydaları

Fındıklarının diyetinize eklemeyi seçebileceğiniz en besleyici zengin aperatiflerden bir tanesi olduğu yeni bir bilgi değil herkes tarafından uzun zamandır bilinmektedir, aşırı yağlı, dondurulmuş, düpedüz zararlı aperatif seçenekleri ile dolu bir dünyada, fındık gibi dolgun, lezzetli ve besleyici  fındık iyi bir seçenektir

Yağları ve kalorileri üzerine korku nedeniyle fıstıkların tadını çıkarmak için bazı isteksizlik var. Ancak uygun porsiyon boyutlarında tadına vardığınızda, fındık protein, lif, doymamış yağlar ve diğer birçok önemli vitamin ve mineralleri sağlayabilir. Fındık, kalp hastalığına ve şeker hastalığına karşı savaşabilen, beyin fonksiyonunu artıran ve hatta kilo vermenize yardımcı olan bileşikler içermektedir.

Fındık, Çiğ, kavrulmuş ve sayısız sağlıklı yeme şekli ile tadını çıkarabilirsiniz. Genellikle ekmeğe sürülebilen çikolataya eklenir. Fındık aroması kahve ve hamur işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır; bunun yanında tatlılar ve lezzetli yemekler için bir harika bir süs malzemesi ve garnitürüdür.

Ancak eklenen şekerler olmadan fındığın kavrulmuş, tadına bakmak isterseniz, bunu yapmanın birçok yolu var! Fındık ezmeleri, sıvı fındık yağı ve daha fazlası , fındıkların lezzetli ve besleyici unsurlarını diyetinize almanın çeşitli yolları vardır. Ve bu iyi bir şey, çünkü fındık gerçekten yararlı muamelelerdir.

Fındığın Başlıca Faydaları

Fındığın Faydaları

Fındık Kalp Sağlığınızı Kontrol Eder

Fıstık kalp rahatsızlığına karşı mücadelede tanınmış bir savaşçıdır ve fındık da bir istisna değildir. Fındıkta bulunan kalp sağlığını geliştiren bir takım vitamin ve mineral var. Büyük bir lif kaynağı olmanın yanı sıra, LDL kolesterolü (“kötü” tür) azaltmaya ve HDL kolesterolü (“iyi” tür) artırmaya yardımcı olan büyük miktarda tekli doymamış yağ asitleri içerirler.

American Society for Nutrition tarafından gerçekleştirilen ve European Journal of Nutrition’da yayınlanan araştırmalar, fındık ve diğer ağaç fındıklarının yüksek olduğu diyetlerin LDL kolesterolü düşürdüğünü, enflamasyonun azaltıldığının ve kan lipitlerinin düzeldiğini gösterdi, optimum kalp sağlığı için bireylerin tüketmesi gereken günlük yağların çoğunun, fındıkta bulunan tekli doymamış yağlar olmasını önermektedir.

Fındıkta ayrıca, kalsiyum ve potasyum dengesinin düzenlenmesine yardımcı olan ve kan basıncı için çok önemli olan önemli miktarda magnezyum bulunmaktadır.

Şeker Hastalığını Kontrol Altında Tutar

Diyabetik bir diyet planı planlarken, tekli doymamış yağların trans yağlar veya doymuş yağlar üzerine seçilmesine odaklanmak önemlidir. Fındık, bu iyi yağların mükemmel bir kaynağıdır ve fındıkların önerilen bölümlerini daha kötü, yağlı gıdaların yerine geçirecek şekilde yiyerek, daha fazla kilo almaktan endişe etmeden iyi yağlardan yararlanmanızı sağlamak için mükemmel bir yoldur.

Bir takım çalışmalar da yayınlanan 2015 yılına ait diyabetlilerin günlük diyetlerine ağaç fıstığının eklenmesiyle nasıl tepki verdiğine ilişkin ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Diğer çalışmalar gibi, diyetlerinde artan fıstık tüketimine katılan bireylerin kolesterol düzeylerini düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Şaşırtıcı değişken, daha yüksek fındık dozlarının, diyabetikler üzerinde daha güçlü bir etki sağlaması, diyabetik olmayanlara göre daha düşük kan lipidleri elde etmesiydi.

Yüksek kolesterollü şeker hastaları günlük diyetlerine fındık ve diğer ağaç fındıklarını eklemeyi düşünmelidirler. Glukoz intoleransını iyileştirmek için kanıtlanmış olan fındıkların yüksek manganez seviyeleri, bir diyet takviyesi olarak kullanıldığında diyabete karşı mücadelede de yardımcı olur.Fındık, diyabet riskini azalttığı kanıtlanmış büyük bir magnezyum kaynağıdır.

Antioksidanlar İle Dolular

Fındıkta güçlü antioksidanlar olan birçok vitamin ve mineral bulunur. Antioksidanlar vücudun zarar verici serbest radikallerini yok eder ve kanser ve kalp rahatsızlığı gibi büyük hastalık ve hastalıkları önlemeye yardımcı olurlar. Fındık, iltihaplanmayı azaltarak yaşlanma ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan E vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Bir porsiyon fındık da bulunan, antioksidan değil, enzimlere büyük katkıda bulunan hemen hemen bütün gün manganez miktarını sağlayabilir. Fındık ayrıca kırmızı fındık ve koyu çikolata gibi gıdaları diğer fındıklara kıyasla polifenollerin bir sınıfı olan proantosiyanidinlerin (PACs) en yüksek içeriğine sahiptir.

Çalışmalar, PAC’lerin, belirli ortamlarda yalnızca C vitamini ve E vitamini gibi diğerlerine nazaran nasıl yüksek düzeyde antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Yaşlılıkla mücadele etmek ve hastalıktan uzak durmak için gösteriliyorlar. PAC’ler ayrıca kızılcıklarda bulunur ve üriner sistem enfeksiyonlarını tedavi etme özelliği ile bilinirler, bu nedenle bir İYE başlangıcında kızılcık suyu içmek yaygın bir durumdur.Fındıktan en fazla antioksidan elde etmek için, onları mevcut ciltler ile tüketmek en iyisidir.

Beyni Hızlandırır

Fındık beyin gücü veren bir enerji merkezi olarak düşünülmelidir. Beyindeki ve bilişsel işlevleri geliştirecek ve hayatın ilerleyen dönemindeki dejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olan öğelerle doludurlar. E vitamini, manganez, tiamin, folat ve yağ asitleri seviyesinin yüksek olması nedeniyle, fındık takviyeli bir diyet beyninizi keskin tutmaya ve en iyi şekilde çalışmaya yardımcı olabilir, böylece fındık mükemmel beyin gıdaları üretir.

Yüksek E vitamini seviyeleri bireylerin yaşı daha az bilişsel düşüş ile çakışmakta ve Alzheimer, demans ve Parkinson gibi akıl hastalıklarını önleme ve tedavi etmede de önemli bir role sahip olabilmektedir. Manganezin bilişsel işlevle bağlantılı beyin aktivitesinde de önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. Tiamine yaygın olarak “sinir vitamini” adı verilir ve vücudun her yerinde sinir işlevinde rol oynar ve bu da bilişsel işlevde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, tiamin eksikliğinin beyne zarar vermesinin sebebi de budur. Yüksek yağ asitleri ve protein seviyeleri, sinir sistemine yardımcı olur ve depresyonla mücadelede yardımcı olur.

Nutritional Neuroscience’de yayınlanan yeni bir araştırmada fındık, nöroprotektif nitelikleri açısından test edildi. Fındık sağlıklı bir yaşlanmayı iyileştirmeyi, hafızayı iyileştirmeyi ve kaygıya engel oluşturmayı başardı.  Fındık folat gıdalardır. Folat, gebelik sırasında omurganın ve beyin gelişiminin önemi ile bilinir; yaşlı erişkinlerde yavaş beyne bağlı dejeneratif bozukluklara yardımcı olur.

Kanserin Önlenmesine Yardımcı Olur

Fındıkların çok sayıda antioksidan sayesinde kanserle mücadele eden önemli gıdalar. E Vitamini, kanser önleme takviyesi olarak en dikkat çekici şeydir. Çalışmalar, E vitamininin prostat, göğüs, kolon ve akciğer kanseri riskini azaltmak için yeteneklerini gösterdiğini, aynı zamanda mutasyonların ve tümörlerin gelişimini önlediğini gösteriyor. E vitamini, çoklu ilaç direnci tersine çevirme ve kanser tedavilerine yardımcı olma olasılıklarını da göstermiştir.

Diğer çalışmalarda, manganez komplekslerinin potansiyel anti tümör aktivitesi sergilediği bulunmuştur. Örneğin, Çin’in Jiangsu Üniversitesi’ndeki Kimya ve Kimya Mühendisliği Okulu tarafından yürütülen ve Inorganic Biochemistry Dergisinde yayınlanan araştırmada, manganez kompleksinin “mitokondriyumu hedef alacak potansiyel bir antitümör kompleks” olabileceği bulundu.

Ayrıca, tiaminin antikanser özelliklere sahip olabileceğine dair artan kanıtlar var, ancak bu inancı doğrulamak için daha fazla araştırma gerekiyor.

Obezite ile Mücadele Eder

Fındık, vücudun sağlıklı metabolizması için büyük uyarıcıdır. Yüksek miktarda ağaç fıstığı tüketen kişiler, metabolizmada bir artışa bağlı olarak kilo kaybı seviyelerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.Tiamin sağlıklı bir metabolizmanın sürdürülmesinde büyük rol oynamaktadır. Karbonhidratları, vücudun çalışması için kullandığı enerjinin kaynağı olan glikoza dönüştürür. Tiaminin ayrıca, enerjinin korunmasında optimum olan yeni kırmızı kan hücrelerinin üretiminde bir eli var.

Kanıtlar, muhtemelen sindirim enzimlerini geliştirme kabiliyeti nedeniyle, manganezin obez veya aşırı kilolu bireylerde kilo vermeyi mümkün kıldığını da göstermektedir.

Fındık protein, lif ve yüksek yağ kompozisyonu, aşırı doymamayı hissettirir, bu da aşırı yemeyi önler ve sizi daha uzun süre tatmin eder. Zaten keşfettiğimiz gibi, fındık, “iyi” yağların harika kaynaklarıdır ve bu yağlar, obezite ile mücadele edebilecek sağlıklı atıştırmalıklar ve yemek malzemeleri kategorisine yerleştirirler.

Sağlıklı Cilt ve Saçlara Bakımında Etkilidir

Fındıktaki E vitamininin sağlam miktarı, nemi ve esnekliği geliştirerek sağlıklı cilt ve saçları korumaya katkıda bulunabilir. E vitamininin antioksidan özellikleri, UV ışınlarından veya sigara dumanlarından kaynaklanan hasarları ve cilt kanseri veya erken yaşlanma ile sonuçlanabilecek diğer şeyleri önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca dolaşımı iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. E vitamininin cilt hücrelerini yenileme yeteneği sayesinde yara izleri, akne ve kırışıklıkların tedavisinde yardımcı olduğu gösterilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here