Fındığın Cenaze Namazı Kılındı!

0
8
findigin-cenaze-namazi-kilindi

Fındık fiyatları tekelleşmenin önüne geçilemediği için yerinde sayıyor. Fındık üreticileri bu duruma tepki göstermeye başladılar. Ordu’da fındık üreticileri, fındık fiyatlarının düşük olmasına tepki göstermek amacıyla “sela” okuyup “cenaze namazı” kıldıktan sonra bir çuval fındığı toprağa gömdü.

Karadeniz insanı deyince şöyle bi durmak lazım. En ilginç fikirler onlardan çıkıyor! Ordu’lu çiftçiler düşük fındık fiyatlarını ilginç bir yöntemle protesto etti. Korgan ilçesinde Hasan Yiğit ile Sami İsen, fındık fiyatının son günlerde düştüğü gerekçesiyle bir grup üreticiyle bir araya geldi.

SELA OKUNDU, MUSALLA TAŞINA KOYDULAR

Yiğit ile İsen, bir çuval fındığı tabut içine koyarak Merkez Odayanı Camisi avlusuna getirdi. Burada “sela” okuyan üreticiler, daha sonra içinde fındık olan tabutu musalla taşına koydu.

Musalla taşı önünde saf tutan üreticiler, “cenaze namazı” kıldı. Ardından tabutu omuzlarına alarak ilçe mezarlığına getiren üreticiler, bir çuval fındığı toprağa gömdü.

findigin-cenaze-namazi-kilindi

“ADI FINDIK, TOPRAKTAN DOĞMA BAHÇEDEN OLMA”

Üreticiler, gömdükleri fındığın üzerine çaktıkları ahşaptan mezar taşına ise “Adı: Fındık, topraktan doğma, bahçeden olma” yazdı.

Yiğit ve İsen, fındık için gerçekleştirdikleri cenaze töreni görüntülerini sosyal medya hesaplarında da paylaştı. Eylemi gerçekleştiren fındık üreticileri amaçlarının düşük fındık fiyatlarına dikkat çekmek olduğunu belirtti. Bu yöntemin başarılı olacağına da inanıyorlar.

Fındık fiyatlarının bir an önce en az 15 tl seviyesine yükselmesi bütün fındık üreticilerinin tek beklentisi. Şu an ki seviyedeki fındık fiyatının maliyeti dahi karşılamadığı herkesin malumu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here