En Çok Fındık İhraç Ettiğimiz Ülkeler

0
5
FINDIK

En Çok Fındık İhraç Ettiğimiz Ülkeler

Fındık Türkiye için önemli tarım ürünlerinden birinin başında geliyor. Yaklaşık olarak yıllık 10 milyar liralık bir kazanç çiftçimizin eline geçiyor. Peki hangi ülkelere ne kadar fındık satıyor ona bakalım.
Türkiye fındığı ile birçok ülkeyi dolaşıyor ve büyük bir ekonomik kaynak oluşturuyor. Türk fındığının 4’te 3’ü sadece Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Geri kalan kısım ise Dünyanın dört bir tarafına dağılıyor. Büyük bir ekonomik kazanç olduğunu söylemiştik ve birçok ülkede fındık üzerinden üretim yapmamasına rağmen gelir sağlıyor.
En çok fındığı çikolatanın kalbi olan Almanya’ya sonrasında ise bizden sonra en çok fındık üretimi yapan İtalya’ya yine Fransa ve Polonya gibi ülkelere satış yapıyoruz. Bunların dışında neredeyse hemen hemen tüm Avrupa ülkelerine fındık satışı gerçekleştiriyoruz.

Fındık ihracatı konusunda önemli bir ülke konumunda olmamıza rağmen yine de fındık fiyatları üreticimizi memnun edecek düzeye ulaşmış değil.
Türkiye’de 400 bin civarında aile fındık üretimi gerçekleştiriyor ve fındık sayesinde 3 milyondan fazla kişi gelir sağlıyor. Fındık ülke ekonomimize de önemli katkılar sağlıyor ve ihraç ettiğimiz ürünlerin başında geliyor.
Kabuklu fındık sadece iç piyasada satış yapılıyor, bu yüzden çiftçimiz kabuklu fındığı aracısız satamadığı için belirli fiyatlar üzerinden satış yapmak durumunda kalıyor.

Fındık fiyatı, fındığın işlenme durumuna göre değişiklik gösteriyor kabuklu fındığın kilosu çiftçiden 10 lira karşılığında satın alınabiliyorken iç fındığın kilosu 75 lira üzerinden satılıyor.
Birazda fındık üretmemesine rağmen fındık ihracatını yapan ülkelerden bahsedelim sizlere. Sadece ithal ettiği ürünü çeşitli şekilde işleyerek ihraç eden onlarca ülke bulunuyor. Özellikle Almanya sadece şekerleme üretiminde fındık kullanmıyor, önemli ölçüde fındık satışı gerçekleştirdiğimiz Almanya oldukça ciddi miktarda bizim satış gerçekleştirmediğimiz ülkelere fındık satışı gerçekleştiriyor.

Belçika, Hollanda, İrlanda, İsviçre ve Macaristan gibi ülkelerde fındık üretimi gerçekleştirmemesine rağmen Türkiye üzerinden satı aldıkları fındığı ihraç ediyor ve gelir elde ediyorlar. Peki bizim üreticimiz fındığını neredeyse maliyetinin altında satıyor iken bu ülkeler daha fazla fiyatlarla nasıl fındık satışı gerçekleştirebiliyor gerçekten düşündürücü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here