Büyük Fındık Çalıştayı Düzce’de Yapılacak

0
4
Screenshot_1

Fındıkta yaşanan sorunlar nedeniyle fiyatların düşmesi sonucunda Düzce’de “Büyük Fındık Çözüm Çalıştayı” düzenlenecek. Çalıştayda fındıkla ilgili yaşanan her türlü sorun masaya yatırılacak olup katılım yönünde beklentiler oldukça fazla.
Özellikle 2 yıldır fındık sektöründe gerileme söz konusu. Fiyatlarda yaşanan aşırı düşüş Düzce Ziraat Odası’nı harekete geçirdi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda sorunun kaynağının tartışılması ve çözüm önerilerinin kararlaştırılması için MARSİAD işbirliği ile bir çalıştayın yapılmasına karar verildi. Katılımın oldukça geniş olacağı beklenen “Büyük Fındık Çözüm Çalıştayı”nın sonuç bildirgesinin fındıktaki tüm sorunların giderilmesini hedefliyor. Düzce Ziraat Odası ve MARSİAD genel başkanı çalıştaydan beklentileri açıklamak dışında ilgili herkesi organizasyona davet etmeyi ihmal etmedi. Açıklamalarının sonunda ise fındık fiyatları hakkında genel tahminlerini de belirttiler.
Fındık sektörü açısından oldukça önemli olan ve önemli sonuçların çıkması beklenen çalıştay tam tarih olarak 14 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak. Ziraat Odası Başkanı Öztürk katılımın yoğun olacağını sözlerine eklemeyi ihmal etmeden organizasyonun üniversiteler, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri ve fındık pazarlamacıları kapsayacağını vurguladı. Ayrıca fındık konusunda yeni eğilimlerin de masaya yatırılacağını belirtti. Özellikle gelecek vadeden enerji, organik gübre ve biyogaz üretiminde fındık kullanımını da tartışacaklarını sözlerine ekledi.
Öte yandan MARSİAD başkanı Odabaş ise fındık tekelinden bahsedip bunu aşmanın yolunun projelerden geçtiğini belirtti. Fındık üretiminden daha fazla para kazanılabilmesi için katma değerli projeler ihtiyacına dikkat çeken Odabaş, ancak bu şekilde dünya pazarında yer alabileceğimizi anlattı. 10 yıldır sektörde yaptıkları Ar-Ge çalışmalarından örnekler veren MARSİAD başkanı bu anlamda çalıştayın hem sektöre hem de kendilerine vizyon katacağından emin olduklarını sözlerine ekledi. Dünyada fındık sektöründe söz sahibi olması gereken Türkiye’nin katma değerli projeler üretmeden varlığını koruyamayacağını da ayrıca vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here