Almanyada Fındık Talebi Bu Yıl Daha Yüksek!

3
9
findik-ihracati

Fındık Üreticileri Daha Fazla Üretim İstiyor!

Fındık üreticileri artan talebe cevap verebilmek için bu sene fındık üretimini artırmak istiyor. Alman fındık üreticisi Cadolzburg Franken Bavaria eyaletinden Fritz Stiegler: “Fındığa talep bizim üretimimizin iki katı civarında” dedi.

Geçen sene Fındık Üretim Kurumu Frankish Association çikolata fabrikalarına ve fırınlara 4 ton civarında fındık sattı. Kuruluşun başındaki isim Fritz Stiegler, bu sene de fındık satışının aynı oranda olacağını beyan etti.

Peki bu haberin bizimle ne alakası var?

Germany is one of the largest importers of hazelnuts, mainly from Turkey. “It is a pity that there are not more hazelnut farms in Germany, because there is a significant demand for homegrown hazelnuts,” emphasizes Stiegler.

Yukarda orjinal makale kaynağından aldığım yazıda kısaca Stiegler şöyle diyor: Almanya dünyadaki en büyük fındık ithalatcı ülkelerden bir tanesi. İthalat büyük oranda Türkiye’den yapılıyor. Maalesef Almanya’da yeterince fındık üretimi için bahçe bulunmuyor.

Kısacası biz fındığımızın kıymetini bilirsek ve fındık simsarlarını alt edersek elimizde dünyaya mal olmuş müthiş bir “cevher” bulunmaktadır. Fındık borsalarında spekülasyonlarla düşürülen fındık fiyatlarının kimlerin işine yaradığı bu haberimizde daha net anlaşılmaktadır. Üretici fındığını üç beş kuruş fazlasına satmaya çalışırken, kim bilir dünyanın farklı ülkelerine bizim fındığımız kaç liradan ihraç ediliyor.

kaynak

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here