Fındık Memleketinde Fındık Ne Kadar?

0
5
f

Fındık Memleketinde Fındık Ne Kadar?
Sağlıklı bir yaşam için insanların yapması gereken önemli durumlardan biri sağlıklı besinler tüketmektir. Sağlıklı besinler denildiği zaman insanların aklına gelenler, genellikle süt yumurta gibi ürünler gelir. Fakat vücudun büyük oranda besin kaynağı olan kuruyemişler sağlıklı bir birey olmanızı sağlayabilir.

Kuruyemişler arasında en çok tercih edilen fındık, birçok faydaya sahip olmasının yanı sıra son yılların en pahalı kuruyemişleri arasında yer almaktadır. Özellikle ordu, Giresun gibi şehirlerimizde en çok yetiştirilen fındıkların o yıl ki durumuna göre fiyatlarda farklılık gösterdiği bir gerçektir. Giresun fındıklarına göre ordu fındık fiyatları insanların daha çok tercih ettiği fındıklardır.

Son yılların fındık üretiminde düşüş

Fındık, her yiyecek ile güzel olan hem lezzetli hem de sağlıklı bir besindir. Fındık özellikle ileri yaşlara gelmiş insanların birçok sağlık sorunlarını yaşamasını engelleyen bir etkiye sahiptir. Kalp ve damar sorunlarına birebir fındıkları tüketmek çok önemlidir. Son yıllarda fındık üretimi konusunda sıkıntılar yaşandığı için fındık fiyatlarında büyük değişimler olmaktadır.

Kuruyemişler arasında en yüksek fiyatlara ulaşan fındık son yıllarda gerek hava durumundan gerekse toprağın durumundan yeterli miktarda yetişmemektedir. En iyi fındıkların üretildiği Giresun, ordu fındık fiyatları başka şehirlere göre daha yükseklerde yer alır. Herhangi bir ham madde kullanılmayan besinler her zaman tercih edilmesi gerekir. Aksi halde daha büyük problemler oluşmasına sebep olacaktır.
Karadeniz fındıklarının lezzetleri
Yemeklerimize lezzet katan meşhur Karadeniz fındıkları ile lezzetli yemekler yemenin yanı sıra sağlığınıza da büyük etki sağlayan bir kaynaktır. Fındık ile yapılan kurabiyeler, pastalar mezeler ile keyifli zamanlar geçirmek mümkündür.

Fakat artık insanlar fındığı yemeklerinde kolay kolay kullanamıyorlar, bunun büyük sebebi de fiyatlardır. Almakta bütçenin zorlandığı bir dönemde olduğumuz için bu da sıkıntı yaratabiliyor. Bu tür sıkıntıların sebebi genelde üretimde yaşanan aksiliklerdir.

Bu aksiliklerin sonucu da böyle fındık fiyatlarında artışa sebep olmaktadır. Hava şartları ve toprağın verimliliğinin iyi olduğu zamanlarda en güzel fındıklar Karadeniz bölgesinde soframıza geliyor. Bu şartlarda üretilmiş fındıklar sağlık sorunlarının en iyi ilacı olduğu açık ve nettir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here